OUR N E W   W E B   S I T E   "WORLD AIR FORCE NEWS"
 
  
 

WORLD AIR WAR HISTORY


 
  HOME > Turkish News >

Suriye’nin düşürdüğü Fantomla ilgili suç duyurusu!

Suriye’nin düşürdüğü Fantomla ilgili suç duyurusu!

‘O uçak yeni bir radarı deniyordu’. Suriye’nin düşürdüğü uçağın, MİT ve Hava Kuvvetleri’nin yeni geliştirdiği bir hava savunma sistemini ve mobil bir radarı test için havalandığı iddia edildi.

Suriye’nin düşürdüğü RF-4 Türk askeri uçağında şehit olan pilotların aileleri, 6 ay sonra konuyu yargıya taşıdı. Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’un aileleri, uçağın düşürülmesinde ihmal ve kasıt şüphesi nedeniyle Malatya Başsavcılığı‘na suç duyurusunda bulundu. Aileler, Hava Kuvvetleri Komutanı Mehmet Erten ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın da bulunduğu yetkilileri suçladı. Ailelerin avukatlığını üstlenen Mehmet Katar tarafından verilen şikayet dilekçesinde çok çarpıcı iddialar yer aldı.

Dilekçede üzerinde en çok durulan konu, düşen RF-4F’nin son teknoloji mobil radarı denemek için havalandığı iddiası oldu. Bu iddia ise dilekçede şu ifadelerle açıklandı: “MİT Müsteşarlığı Sinyal istihbarat Başkanlığı (MİT-SİB) elektronik istihbarat toplama kabiliyetinin arttırılması çalışmaları kapsamında , “ELINT” (Electronical Intellience) adı verilen bir sistem geliştirdi. Bu sistemin gerçek hedeflere yönelik performasının , sistemin kurulu olduğu bölgede test edilmesi amacıyla, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait askeri uçakların içinde bulunduğu bir çalışmaya ihtiyaç duyuldu. Bu hususta çalışmalara başlandı. 21 Haziran 2012 tarihinde, 182.Filo’ya ait 2 adet F-16 , planlanan uçuşu gerçekleştirdi. 22 haziran 2012 tarihindeki uçuş, 173.Filo / Malatya’dan görevlendirilecek 2 adet RF-4 ile gerçekleştirilecekken , görevin taşıdığı risk ve yeterli pilot ve personel sağlanamaması nedeniyle önce uçuşun iptali teklif edildi. Sonrasında yapılan ayarlama ile uçak sayısı 1’e düşürüldü. RF-4 uçuşu gerçekleştirmek için havalandı. Netice olarak olay meydana geldi.”

Şikayet dilekçesinde diğer iddialar ise şöyle sıralandı:

Tahrik testi iddiası

- Türkiye, Suriye’nin füze sistemlerinin tepsikisini ölçmek amacıyla bir uçuş gerçekleştirmişti Buna askeri literatürde “tahrik testi“ de denmektedir. Ancak bu mecburi durumlarda ve olası saldırıya karşı tam koruma sağlayacak donanıma sahip uçaklarla yapılmalı.

- Eğer uçuş keşif amaçlı ise, keşif uçuşuna uygun önlemlerin alınması, rota planlamasının uygun şekilde yapılması gerekmektedir.

- Olaydan bir süre önce, Suriye devleti tüm askeri uçakların kendi hava sahasında uçuşmısnı yasakladı. Nedeni, bir Suriye askeri uçağının Ürdün’ne kaçırılmasıydı. İddiaya göre kaçırılan bir uçak İncirlik üssünde Türk uçağına kopyalana-caktı. Suriye’nin kendi uçağı sanacağı bu uçakla bazı hedefler vurulacaktı. Suriye’nin yaptığı açıklamaya rağmen, Suriye hava sahasının ihlal edilip edilmediği ve bunun sonuçlarının nasıl öngörülemediği düşünülmelidir.

Diğer yandan, şehit babası Osman Aksoy tarafından Org. Mehmet Erten’e gönderilen mektupta, “Oğlumu kaybetmeme ihmaliniz neden oldu. Bir kez olsun bizi arayıp sormadınız. Sizi ve diğer komutanları hiçbir şekilde affetmiyorum” ifadesini kullandığı belirtildi.

ELINT NEDİR?

Peki MİT ve THK tarafından geliştirilen bu radar sistemi nedir? Askeri sitelerde yer alan bilgilere göre “ELINT” (Electronical Intellience) , sistemler bütünü olarak ifade ediliyor. Elektronik sistemler kullanılarak karşı tarafın faaliyetleri hakkında bilgi toplamak, radarlarda kapsama alanı dışındaki noktaların tespitini sağlamak, keşif ve karşı tarafın telsiz frekanslarını dinlemek şeklinde uygulamaları içeriyor.

Kaynak: Kenan BUTAKIN, Gazete Vatan

Fotoğraf: Türk Hava Kuvvetlerine ait RF-4E Phantom II Keşif uçağı (© 2012 xairforces.net)


(12/27/2012)


 
  CONTINENTAL NEWS:

American Air Force News
African Air Force News
Asian Air Force News
European Air Force News
Middle Eastern AF News
Ocean Air Force News


• Türk Hava Kuvvetlerine ait CASA CN-235M tipi uçak düştü: 3 şehit

(1/17/2018)
CASA tipi askeri eğitim uçağı kalkıştan kısa bir süre sonra düştü. Uçakta yer alan 2 pilot ve 1 teknisyenin şehit olduğu açıkland&...>>

• ASELSAN 2017'de 6,5 milyar liralık sipariş aldı

(1/1/2018)
Türkiye’nin teknoloji üssü konumundaki ASELSAN, 2017’de yaklaşık 6,5 milyar liralık sipariş aldı....>>

• 'Türkiye ve Rusya birlikte savaş uçağı üretebilir!'

(6/6/2017)
Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec'in Üst Yöneticisi (CEO) Sergey Çemezov, Türkiye ile 5. nesil savaş uçağı üretimi konusunu görüştüklerini belirtere...>>

• Türkiye’nin ilk hibrit zırhlısı HIZIR 4x4, IDEF’17’de sergilendi.

(5/20/2017)
Aselsan ve Katmerciler ortak çalışmasıyla geliştirilen Türkiye’nin ilk hibrit konsept zırhlı aracı HIZIR, Uluslararası Savunma Sanayii Fuar&...>>

• IDEF’te yeni bir tank (KAPLAN MT) doğdu

(5/9/2017)
FNSS’nin, Endonezyalı PT Pindad firması ile ortak bir çalışma kapsamında geliştirdiği orta ağırlık sınıfı tank KAPL...>>

• Kale ile Rolls-Royce ortak uçak motoru üretecek

(5/8/2017)
Kale Grubu ve İngiliz motor üreticisi Rolls-Royce uçak motoru üretmek için ortak şirket kuracak. Kurulan yeni şirketin hedefinde ilk olarak Türkiye'nin milli sava...>>

• FNSS, 2016 Yılının İhracat Şampiyonları Arasında

(5/5/2017)
Türk Savunma ve havacılık sanayisinin ihracat rekorlarını elinde bulunduran firması FNSS, 2016 yılında sergilediği ihracat performansıy...>>

        info@xairforces.net
Webmaster: REFLX DESIGN - © 2011 xairforces / Aviation Society, XAIRFORCES.NET TÜRKÇE, DIFLEK.COM TARAFINDAN DESTEKLENMEKTEDİR.