OUR N E W   W E B   S I T E   "WORLD AIR FORCE NEWS"
 
  
 

WORLD AIR WAR HISTORY


 
  HOME > Turkish News >

Geciken “PKK Avcısı Awacs” tazminatı Boing’e tahakkuk ettirildi

Geciken “PKK Avcısı Awacs” tazminatı Boing’e tahakkuk ettirildi

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Boing firmasının teslim etmediği Awacs uçakları için gecikme tazminatı tahakkuk edildiğini söyledi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Boeing firmasının teslim etmediği 4 adet Awacs uçağına ilişkin, “Sözleşme hüküm ve şartları uyarınca, teslimat tarihinden itibaren Boeing firmasının kusurlu olduğu döneme ilişkin gecikme tazminatı tahakkuk etmeye başlamıştır. Sözleşmede yer alan gecikme tazminatı ile ilgili yaptırımlar uygulanmaktadır” dedi.

Yılmaz, CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi’nin yazılı soru önergesini cevaplandırdı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Havadan Erken İhbar ve Kontrol Sistemi ihtiyacının karşılanması amacıyla 4 adet Awacs uçağı ve Yer Destek Merkezi’nin tedarikine yönelik sözleşmenin, 23 Temmuz 2003’te yürürlüğe girdiğini hatırlatan Yılmaz, şunları kaydetti: “Proje kapsamında Boeing firmasına, sözleşme ödeme planı uyarınca, firma tarafından gerçekleştirilen faaliyetler nispetinde ödeme yapılmıştır.

Sözleşme teslimat takvimi uyarınca Boeing firması tarafından teslimatların 2008 yılında tamamlanması planlanmıştır. Programda ortaya çıkan gecikmenin temel sebepleri, Boeing firmasının geliştirme faaliyetlerini tamamlayamaması ve bu süreçte ortaya çıkan çeşitli mücbir sebeplerdir.

Sözleşme hüküm ve şartları uyarınca, teslimat tarihinden itibaren Boeing firmasının kusurlu olduğu döneme ilişkin gecikme tazminatı tahakkuk etmeye başlamıştır. Sözleşmede yer alan gecikme tazminatı ile ilgili yaptırımlar uygulanmaktadır.”

PKK'nın korkulu rüyası olacaktı ama...

AWACS uçaklarından 4 adet almak için bundan on sene önce varılan anlaşmaya rağmen bir tanesi bile Türkiye'ye teslim edilmedi.

PKK'nın korkulu rüyası olacak diye lanse edilen AWACS adıyla bilinen "Havadan Erken İhbar ve Kontrol Sistemi" uçaklarından 4 adet almak için bundan on sene önce varılan anlaşmaya rağmen bir tanesinin bile Türkiye'ye teslim edilmediği Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi'nin soru önergesine verdiği yanıtla ortaya çıktı.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 4 adet AWACS uçağı ve Yer Destek Merkezinin tedarikine yönelik sözleşmenin 23 Temmuz 2003 tarihinde yürürlüğe girdiğini, programda ortaya çıkan gecikmenin temel sebeplerinin, Boeing Firmasının geliştirme faaliyetlerini tamamlayamaması ve bu süreçte ortaya çıkan çeşitli mücbir sebepler olduğunu söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, “Türkiye’nin savunma ihtiyacını karşılamak için ABD’nin BOEING firmasından alınmasına karar verilen 4 adet AWACS uçağı hangi tarihte sipariş edilmiştir? Yapılması söz konusu satın alma işlemi nedeniyle ilgili firmaya hangi tarihte kaç ABD doları ödenmiştir? Bu uçakların teslimi gecikmiş ise sebebi nedir?” sorularını yöneltti.

SÖZLEŞME 2003 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
Soru önergesini yanıtlayan Milli Savunma Bakanı, Hava Kuvvetleri Komutanlığının Havadan Erken İhbar ve Kontrol Sistemi ihtiyacının karşılanması amacıyla 4 adet AWACS uçağı ve Yer Destek Merkezinin tedarikine yönelik sözleşmenin 23 Temmuz 2003 tarihinde yürürlüğe girdiğini söyledi.

Proje kapsamında Boeing Firmasına, sözleşme ödeme planı uyarınca, Firma tarafından gerçekleştirilen faaliyetler nispetinde ödeme yapıldığını belirten Milli Savunma Bakanı, Sözleşme Teslimat Takvimi uyarınca Boeing Firması tarafından teslimatların 2008 yılında tamamlanmasının planlandığını ifade etti.

Milli Savunma Bakanı, programda ortaya çıkan gecikmenin temel sebeplerinin, Boeing Firmasının geliştirme faaliyetlerini tamamlayamaması ve bu süreçte ortaya çıkan çeşitli mücbir sebepler olduğunu belirterek, “Sözleşme hüküm ve şartları uyarınca, teslimat tarihinden itibaren Boeing Firmasının kusurlu olduğu döneme ilişkin gecikme tazminatı tahakkuk etmeye başlamıştır. Sözleşmede yer alan gecikme tazminatı ile ilgili yaptırımlar uygulanmaktadır” dedi.


Kaynak: Milliyet Gazetesi - ANKARA - 17 Nisan 2013

Fotoğraf: Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilecek 4 adet Boeing 737 AEW&C Peace Eagle (Barış Kartalı) AWACS Uçakları (Photo by TAI)


(4/17/2013)


 
  CONTINENTAL NEWS:

American Air Force News
African Air Force News
Asian Air Force News
European Air Force News
Middle Eastern AF News
Ocean Air Force News


• Fransız istihbarat gemisi (A 755) sessiz sedasız Boğazlardan geçti

(6/16/2014)
Fransa Deniz Kuvvetlerinin istihbarat gemisi A 755 bugün Karadeniz’e girerek dün giren İtalyan Stratejik İstihbarat toplama gemisi Elettra’ya katılacağı bi...>>

• İsrailliler Ankara'ya işte bu yüzden geliyor

(4/19/2013)
İsrail’den bir heyetinin Ankara’ya gelişiyle başlayacak Mavi Marmara baskınıyla ilgili tazminat görüşmeleri öncesi bugün İngiliz Sunday Times gaz...>>

• Geciken “PKK Avcısı Awacs” tazminatı Boing’e tahakkuk ettirildi

(4/17/2013)
Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Boing firmasının teslim etmediği Awacs uçakları için gecikme tazminatı tahakkuk edild...>>

• İşte Esenboğa'ya inen Ürdün’e ait CIA uçakları

(4/9/2013)
İşte Esenboğa'ya inen CIA uçakları… Bundan iki hafta önce ilk kez New York Times yazdı. Ve Türkiye'nin Suriye'deki isyancılara yapılan CIA deneti...>>

• Çin'de Su-27 tipi savaş uçağı düştü: 2 ölü

(3/30/2013)
CCTV'nin (Çin Merkez Televizyonu) haberine göre, Çin Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri'ne ait Su-27 tipi savaş uçağı ülkenin kuzeyindeki Şandong eyaletinin R...>>

• 2023 yılında ilk yerli savaş uçağı

(3/29/2013)
ULUSLARARASI Hava ve Uzay Gücü Konferansı ICAP 2013 ilk kez İstanbul’da düzenlendi. Konferansın açılışında konuşan Savunma Sanayi Müsteş...>>

• Ürdün Kralı ATAK'a hayran kaldı

(3/6/2013)
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türkiye'de resmi temaslarını sürdüren Ürdün Kralı 2'inci Abdullah, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSA...>>

        info@xairforces.net
Webmaster: REFLX DESIGN - © 2011 xairforces / Aviation Society, XAIRFORCES.NET TÜRKÇE, DIFLEK.COM TARAFINDAN DESTEKLENMEKTEDİR.