OUR N E W   W E B   S I T E   "WORLD AIR FORCE NEWS"
 
  
 

WORLD AIR WAR HISTORY


 
  HOME > Turkish News >

Geciken “PKK Avcısı Awacs” tazminatı Boing’e tahakkuk ettirildi

Geciken “PKK Avcısı Awacs” tazminatı Boing’e tahakkuk ettirildi

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Boing firmasının teslim etmediği Awacs uçakları için gecikme tazminatı tahakkuk edildiğini söyledi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Boeing firmasının teslim etmediği 4 adet Awacs uçağına ilişkin, “Sözleşme hüküm ve şartları uyarınca, teslimat tarihinden itibaren Boeing firmasının kusurlu olduğu döneme ilişkin gecikme tazminatı tahakkuk etmeye başlamıştır. Sözleşmede yer alan gecikme tazminatı ile ilgili yaptırımlar uygulanmaktadır” dedi.

Yılmaz, CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi’nin yazılı soru önergesini cevaplandırdı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Havadan Erken İhbar ve Kontrol Sistemi ihtiyacının karşılanması amacıyla 4 adet Awacs uçağı ve Yer Destek Merkezi’nin tedarikine yönelik sözleşmenin, 23 Temmuz 2003’te yürürlüğe girdiğini hatırlatan Yılmaz, şunları kaydetti: “Proje kapsamında Boeing firmasına, sözleşme ödeme planı uyarınca, firma tarafından gerçekleştirilen faaliyetler nispetinde ödeme yapılmıştır.

Sözleşme teslimat takvimi uyarınca Boeing firması tarafından teslimatların 2008 yılında tamamlanması planlanmıştır. Programda ortaya çıkan gecikmenin temel sebepleri, Boeing firmasının geliştirme faaliyetlerini tamamlayamaması ve bu süreçte ortaya çıkan çeşitli mücbir sebeplerdir.

Sözleşme hüküm ve şartları uyarınca, teslimat tarihinden itibaren Boeing firmasının kusurlu olduğu döneme ilişkin gecikme tazminatı tahakkuk etmeye başlamıştır. Sözleşmede yer alan gecikme tazminatı ile ilgili yaptırımlar uygulanmaktadır.”

PKK'nın korkulu rüyası olacaktı ama...

AWACS uçaklarından 4 adet almak için bundan on sene önce varılan anlaşmaya rağmen bir tanesi bile Türkiye'ye teslim edilmedi.

PKK'nın korkulu rüyası olacak diye lanse edilen AWACS adıyla bilinen "Havadan Erken İhbar ve Kontrol Sistemi" uçaklarından 4 adet almak için bundan on sene önce varılan anlaşmaya rağmen bir tanesinin bile Türkiye'ye teslim edilmediği Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi'nin soru önergesine verdiği yanıtla ortaya çıktı.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 4 adet AWACS uçağı ve Yer Destek Merkezinin tedarikine yönelik sözleşmenin 23 Temmuz 2003 tarihinde yürürlüğe girdiğini, programda ortaya çıkan gecikmenin temel sebeplerinin, Boeing Firmasının geliştirme faaliyetlerini tamamlayamaması ve bu süreçte ortaya çıkan çeşitli mücbir sebepler olduğunu söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, “Türkiye’nin savunma ihtiyacını karşılamak için ABD’nin BOEING firmasından alınmasına karar verilen 4 adet AWACS uçağı hangi tarihte sipariş edilmiştir? Yapılması söz konusu satın alma işlemi nedeniyle ilgili firmaya hangi tarihte kaç ABD doları ödenmiştir? Bu uçakların teslimi gecikmiş ise sebebi nedir?” sorularını yöneltti.

SÖZLEŞME 2003 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
Soru önergesini yanıtlayan Milli Savunma Bakanı, Hava Kuvvetleri Komutanlığının Havadan Erken İhbar ve Kontrol Sistemi ihtiyacının karşılanması amacıyla 4 adet AWACS uçağı ve Yer Destek Merkezinin tedarikine yönelik sözleşmenin 23 Temmuz 2003 tarihinde yürürlüğe girdiğini söyledi.

Proje kapsamında Boeing Firmasına, sözleşme ödeme planı uyarınca, Firma tarafından gerçekleştirilen faaliyetler nispetinde ödeme yapıldığını belirten Milli Savunma Bakanı, Sözleşme Teslimat Takvimi uyarınca Boeing Firması tarafından teslimatların 2008 yılında tamamlanmasının planlandığını ifade etti.

Milli Savunma Bakanı, programda ortaya çıkan gecikmenin temel sebeplerinin, Boeing Firmasının geliştirme faaliyetlerini tamamlayamaması ve bu süreçte ortaya çıkan çeşitli mücbir sebepler olduğunu belirterek, “Sözleşme hüküm ve şartları uyarınca, teslimat tarihinden itibaren Boeing Firmasının kusurlu olduğu döneme ilişkin gecikme tazminatı tahakkuk etmeye başlamıştır. Sözleşmede yer alan gecikme tazminatı ile ilgili yaptırımlar uygulanmaktadır” dedi.


Kaynak: Milliyet Gazetesi - ANKARA - 17 Nisan 2013

Fotoğraf: Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilecek 4 adet Boeing 737 AEW&C Peace Eagle (Barış Kartalı) AWACS Uçakları (Photo by TAI)


(17.4.2013)


 
  CONTINENTAL NEWS:

American Air Force News
African Air Force News
Asian Air Force News
European Air Force News
Middle Eastern AF News
Ocean Air Force News


• Türk Hava Kuvvetlerine ait CASA CN-235M tipi uçak düştü: 3 şehit

(17.1.2018)
CASA tipi askeri eğitim uçağı kalkıştan kısa bir süre sonra düştü. Uçakta yer alan 2 pilot ve 1 teknisyenin şehit olduğu açıkland&...>>

• ASELSAN 2017'de 6,5 milyar liralık sipariş aldı

(1.1.2018)
Türkiye’nin teknoloji üssü konumundaki ASELSAN, 2017’de yaklaşık 6,5 milyar liralık sipariş aldı....>>

• 'Türkiye ve Rusya birlikte savaş uçağı üretebilir!'

(6.6.2017)
Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec'in Üst Yöneticisi (CEO) Sergey Çemezov, Türkiye ile 5. nesil savaş uçağı üretimi konusunu görüştüklerini belirtere...>>

• Türkiye’nin ilk hibrit zırhlısı HIZIR 4x4, IDEF’17’de sergilendi.

(20.5.2017)
Aselsan ve Katmerciler ortak çalışmasıyla geliştirilen Türkiye’nin ilk hibrit konsept zırhlı aracı HIZIR, Uluslararası Savunma Sanayii Fuar&...>>

• IDEF’te yeni bir tank (KAPLAN MT) doğdu

(9.5.2017)
FNSS’nin, Endonezyalı PT Pindad firması ile ortak bir çalışma kapsamında geliştirdiği orta ağırlık sınıfı tank KAPL...>>

• Kale ile Rolls-Royce ortak uçak motoru üretecek

(8.5.2017)
Kale Grubu ve İngiliz motor üreticisi Rolls-Royce uçak motoru üretmek için ortak şirket kuracak. Kurulan yeni şirketin hedefinde ilk olarak Türkiye'nin milli sava...>>

• FNSS, 2016 Yılının İhracat Şampiyonları Arasında

(5.5.2017)
Türk Savunma ve havacılık sanayisinin ihracat rekorlarını elinde bulunduran firması FNSS, 2016 yılında sergilediği ihracat performansıy...>>

        info@xairforces.net
Webmaster: REFLX DESIGN - © 2011 xairforces / Aviation Society, XAIRFORCES.NET TÜRKÇE, DIFLEK.COM TARAFINDAN DESTEKLENMEKTEDİR.