OUR N E W   W E B   S I T E   "WORLD AIR FORCE NEWS"
 
  
 

WORLD AIR WAR HISTORY


 
  HOME > Turkish News >

İsrailliler Ankara'ya işte bu yüzden geliyor

İsrailliler Ankara'ya işte bu yüzden geliyor

İsrail’den bir heyetinin Ankara’ya gelişiyle başlayacak Mavi Marmara baskınıyla ilgili tazminat görüşmeleri öncesi bugün İngiliz Sunday Times gazetesi ilginç bir iddia ortaya attı.

Gazetenin haberine göre, İsrail’in ABD Başkanı Barack Obama’nın aracılığıyla Türkiye’den özür dilemesi ve iki ülke arasında normalleşme sürecinin başlamasının ardında Tel Aviv’in Ankara’nın kuzeybatısındaki Akıncı Hava Üssü’nü kullanmak istemesi yatıyor.

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Yaakov Amidror’un uzlaşmanın detaylarını görüşmek üzere Ankara’ya geleceğini vurgulayan gazeteye göre, Akıncı Hava Üssü’nün kullanım hakkı karşılığında İsrail’in de Türkiye’ye gelişmiş füze ve izleme teknolojileri teklif etmesi bekleniyor.

Haberde Ankara’nın da İsrail’in elindeki Arrow balistiksavar füzeleriyle ve Elop şirketinin ürettiği gelişmiş görsel istihbarat sistemleriyle de ilgilendiği belirtildi.

Sunday Times’a göre bu girişimlerin hedefinde İran yer alıyor. Amidror’un askeri akademide İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yla birlikte okuduğu ve iki ismin çok yakın ilişkileri olduğu da biliniyor.

1996 yılında İsrail ile Türkiye arasında yapılan bir anlaşma kapsamında, İsrail Hava Kuvvetleri, Akıncı Hava Üssü’nü eğitim amaçlı olarak kullanabiliyordu. Diplomatik ilişkilerdeki kopuşa karşın, iki ülkenin hava kuvvetleri arasında Akdeniz’de felaketle sonuçlanabilecek olası bir yanlış anlamayı önlemek amacıyla iletişim kanalları açık tutuluyordu.

Gazeteye konuşan İsrailli bir kaynak, “İsrail savunma yetkilileri politikacılara bir özür formülü bulmaları için baskı yapıyordu. Böylece Suriye ve İran’a karşı ittifak yeniden kurulabilecekti. Türkiye İran’ın füzelerle ilgili isteklerinden dolayı çok kaygılı. Bunla tek başlarına savaşmaları yıllar alır. İsrail’in Jericho füzeleri sayesinde oluşturduğu bilgi birikimiyle bu süre kısaltılabilir” dedi.

İngiliz Sunday Times gazetesinin haberine göre İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Yaakov Admiror, yarın Ankara’daki temaslarında bu konuyu masaya getirecek.

HAVA ÜSSÜNE KARŞILIK SAVUNMA SİSTEMİ

Gazetenin iddiasına göre Admiror, İran’ın nükleer programına karşı Ankara’daki Akıncı Hava Üssü’nde eğitim izni isteyecek. Habere göre talepler içinde Türk hava sahasının İsrail savaş uçaklarına açılması da var. Tel Aviv, buna karşılık Türkiye’ye hava savunma sistemi vermeyi önerecek.

ANTİ-BALİSTİK FÜZELER

Söz konusu sistem içinde anti-balistik füzeler ve gece-gündüz fark etmeksizin her türlü hava koşulunda çalışan üst düzey bir gözetleme teknolojisi de yer alıyor.

Sunday Times’a konuşan bir İsrailli savunma yetkilisi, Türkiye ve İsrail’in İran’ın nükleer programı ve Suriye’deki iç savaş konusunda ortak endişeleri paylaştığını belirterek, bir uzlaşma sağlanabileceğini söylüyor.


Kaynak: Akşam Gazetesi / Hürriyet Planet - 19 Nisan 2013

Fotoğraf: İsrail Hava Kuvvetlerine ait F-16I Savaş uçakları Akdeniz semalarında (Photo by IAF)


(19.4.2013)


 
  CONTINENTAL NEWS:

American Air Force News
African Air Force News
Asian Air Force News
European Air Force News
Middle Eastern AF News
Ocean Air Force News


• Türk Hava Kuvvetlerine ait CASA CN-235M tipi uçak düştü: 3 şehit

(17.1.2018)
CASA tipi askeri eğitim uçağı kalkıştan kısa bir süre sonra düştü. Uçakta yer alan 2 pilot ve 1 teknisyenin şehit olduğu açıkland&...>>

• ASELSAN 2017'de 6,5 milyar liralık sipariş aldı

(1.1.2018)
Türkiye’nin teknoloji üssü konumundaki ASELSAN, 2017’de yaklaşık 6,5 milyar liralık sipariş aldı....>>

• 'Türkiye ve Rusya birlikte savaş uçağı üretebilir!'

(6.6.2017)
Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec'in Üst Yöneticisi (CEO) Sergey Çemezov, Türkiye ile 5. nesil savaş uçağı üretimi konusunu görüştüklerini belirtere...>>

• Türkiye’nin ilk hibrit zırhlısı HIZIR 4x4, IDEF’17’de sergilendi.

(20.5.2017)
Aselsan ve Katmerciler ortak çalışmasıyla geliştirilen Türkiye’nin ilk hibrit konsept zırhlı aracı HIZIR, Uluslararası Savunma Sanayii Fuar&...>>

• IDEF’te yeni bir tank (KAPLAN MT) doğdu

(9.5.2017)
FNSS’nin, Endonezyalı PT Pindad firması ile ortak bir çalışma kapsamında geliştirdiği orta ağırlık sınıfı tank KAPL...>>

• Kale ile Rolls-Royce ortak uçak motoru üretecek

(8.5.2017)
Kale Grubu ve İngiliz motor üreticisi Rolls-Royce uçak motoru üretmek için ortak şirket kuracak. Kurulan yeni şirketin hedefinde ilk olarak Türkiye'nin milli sava...>>

• FNSS, 2016 Yılının İhracat Şampiyonları Arasında

(5.5.2017)
Türk Savunma ve havacılık sanayisinin ihracat rekorlarını elinde bulunduran firması FNSS, 2016 yılında sergilediği ihracat performansıy...>>

        info@xairforces.net
Webmaster: REFLX DESIGN - © 2011 xairforces / Aviation Society, XAIRFORCES.NET TÜRKÇE, DIFLEK.COM TARAFINDAN DESTEKLENMEKTEDİR.