OUR N E W   W E B   S I T E   "WORLD AIR FORCE NEWS"
 
  
 

WORLD AIR WAR HISTORY


 
  HOME > Turkish News >

İsrailliler Ankara'ya işte bu yüzden geliyor

İsrailliler Ankara'ya işte bu yüzden geliyor

İsrail’den bir heyetinin Ankara’ya gelişiyle başlayacak Mavi Marmara baskınıyla ilgili tazminat görüşmeleri öncesi bugün İngiliz Sunday Times gazetesi ilginç bir iddia ortaya attı.

Gazetenin haberine göre, İsrail’in ABD Başkanı Barack Obama’nın aracılığıyla Türkiye’den özür dilemesi ve iki ülke arasında normalleşme sürecinin başlamasının ardında Tel Aviv’in Ankara’nın kuzeybatısındaki Akıncı Hava Üssü’nü kullanmak istemesi yatıyor.

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Yaakov Amidror’un uzlaşmanın detaylarını görüşmek üzere Ankara’ya geleceğini vurgulayan gazeteye göre, Akıncı Hava Üssü’nün kullanım hakkı karşılığında İsrail’in de Türkiye’ye gelişmiş füze ve izleme teknolojileri teklif etmesi bekleniyor.

Haberde Ankara’nın da İsrail’in elindeki Arrow balistiksavar füzeleriyle ve Elop şirketinin ürettiği gelişmiş görsel istihbarat sistemleriyle de ilgilendiği belirtildi.

Sunday Times’a göre bu girişimlerin hedefinde İran yer alıyor. Amidror’un askeri akademide İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yla birlikte okuduğu ve iki ismin çok yakın ilişkileri olduğu da biliniyor.

1996 yılında İsrail ile Türkiye arasında yapılan bir anlaşma kapsamında, İsrail Hava Kuvvetleri, Akıncı Hava Üssü’nü eğitim amaçlı olarak kullanabiliyordu. Diplomatik ilişkilerdeki kopuşa karşın, iki ülkenin hava kuvvetleri arasında Akdeniz’de felaketle sonuçlanabilecek olası bir yanlış anlamayı önlemek amacıyla iletişim kanalları açık tutuluyordu.

Gazeteye konuşan İsrailli bir kaynak, “İsrail savunma yetkilileri politikacılara bir özür formülü bulmaları için baskı yapıyordu. Böylece Suriye ve İran’a karşı ittifak yeniden kurulabilecekti. Türkiye İran’ın füzelerle ilgili isteklerinden dolayı çok kaygılı. Bunla tek başlarına savaşmaları yıllar alır. İsrail’in Jericho füzeleri sayesinde oluşturduğu bilgi birikimiyle bu süre kısaltılabilir” dedi.

İngiliz Sunday Times gazetesinin haberine göre İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Yaakov Admiror, yarın Ankara’daki temaslarında bu konuyu masaya getirecek.

HAVA ÜSSÜNE KARŞILIK SAVUNMA SİSTEMİ

Gazetenin iddiasına göre Admiror, İran’ın nükleer programına karşı Ankara’daki Akıncı Hava Üssü’nde eğitim izni isteyecek. Habere göre talepler içinde Türk hava sahasının İsrail savaş uçaklarına açılması da var. Tel Aviv, buna karşılık Türkiye’ye hava savunma sistemi vermeyi önerecek.

ANTİ-BALİSTİK FÜZELER

Söz konusu sistem içinde anti-balistik füzeler ve gece-gündüz fark etmeksizin her türlü hava koşulunda çalışan üst düzey bir gözetleme teknolojisi de yer alıyor.

Sunday Times’a konuşan bir İsrailli savunma yetkilisi, Türkiye ve İsrail’in İran’ın nükleer programı ve Suriye’deki iç savaş konusunda ortak endişeleri paylaştığını belirterek, bir uzlaşma sağlanabileceğini söylüyor.


Kaynak: Akşam Gazetesi / Hürriyet Planet - 19 Nisan 2013

Fotoğraf: İsrail Hava Kuvvetlerine ait F-16I Savaş uçakları Akdeniz semalarında (Photo by IAF)


(4/19/2013)


 
  CONTINENTAL NEWS:

American Air Force News
African Air Force News
Asian Air Force News
European Air Force News
Middle Eastern AF News
Ocean Air Force News


• Fransız istihbarat gemisi (A 755) sessiz sedasız Boğazlardan geçti

(6/16/2014)
Fransa Deniz Kuvvetlerinin istihbarat gemisi A 755 bugün Karadeniz’e girerek dün giren İtalyan Stratejik İstihbarat toplama gemisi Elettra’ya katılacağı bi...>>

• İsrailliler Ankara'ya işte bu yüzden geliyor

(4/19/2013)
İsrail’den bir heyetinin Ankara’ya gelişiyle başlayacak Mavi Marmara baskınıyla ilgili tazminat görüşmeleri öncesi bugün İngiliz Sunday Times gaz...>>

• Geciken “PKK Avcısı Awacs” tazminatı Boing’e tahakkuk ettirildi

(4/17/2013)
Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Boing firmasının teslim etmediği Awacs uçakları için gecikme tazminatı tahakkuk edild...>>

• İşte Esenboğa'ya inen Ürdün’e ait CIA uçakları

(4/9/2013)
İşte Esenboğa'ya inen CIA uçakları… Bundan iki hafta önce ilk kez New York Times yazdı. Ve Türkiye'nin Suriye'deki isyancılara yapılan CIA deneti...>>

• Çin'de Su-27 tipi savaş uçağı düştü: 2 ölü

(3/30/2013)
CCTV'nin (Çin Merkez Televizyonu) haberine göre, Çin Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri'ne ait Su-27 tipi savaş uçağı ülkenin kuzeyindeki Şandong eyaletinin R...>>

• 2023 yılında ilk yerli savaş uçağı

(3/29/2013)
ULUSLARARASI Hava ve Uzay Gücü Konferansı ICAP 2013 ilk kez İstanbul’da düzenlendi. Konferansın açılışında konuşan Savunma Sanayi Müsteş...>>

• Ürdün Kralı ATAK'a hayran kaldı

(3/6/2013)
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türkiye'de resmi temaslarını sürdüren Ürdün Kralı 2'inci Abdullah, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSA...>>

        info@xairforces.net
Webmaster: REFLX DESIGN - © 2011 xairforces / Aviation Society, XAIRFORCES.NET TÜRKÇE, DIFLEK.COM TARAFINDAN DESTEKLENMEKTEDİR.