OUR N E W   W E B   S I T E   "WORLD AIR FORCE NEWS"
 
  
 

WORLD AIR WAR HISTORY


 
  HOME > Turkish News >

Fransız istihbarat gemisi (A 755) sessiz sedasız Boğazlardan geçti

Fransız istihbarat gemisi (A 755) sessiz sedasız Boğazlardan geçti

Fransa Deniz Kuvvetlerinin istihbarat gemisi A 755 bugün Karadeniz’e girerek dün giren İtalyan Stratejik İstihbarat toplama gemisi Elettra’ya katılacağı bildirildi.

İstihbarat kaynaklarının verdiği bilgiye göre, A 755 bordro numaralı Fransız istihbarat gemisi, Fransız Deniz Kuvvetlerindeki benzeri Dupuy de Lôme (A759) ile aynı özellikleri taşıdığı ancak Deniz kuvvetlerinin web sitesinde her hangi bir kaydının bunmadığı bildiriliyor.

Aynı istihbarat kaynaklarını verdiği bilgiye göre; Irak Şam İslam Devleti terör örgütünün üst düzey kuryesi, Musul ele geçirilmeden 2 gün önce örgütün gizli bilgilerinin saklı bulunduğu 160 flaş diskle birlikte yakalandı. Irak Merkezi Hükümeti askeri yetkilerin elindeki verilere göre IŞID, Suriye, Suudi Arabistan ve Rusya’nın da içinde bulunduğu İstihbarat birimleri tarafından desteklendiği iddia ediliyor. Bu bilgiler ışığında NATO’nun yeni bir dizi İstihbarat çalışmalarına başladığı ve Ukrayna da ki gerilime paralel bölgeye ağırlık verdiği belirtiliyor.

Fransız istihbarat gemisi A 755’in, üstün teknolojik imkânlara sahip, Uydu iletişimini engelleyecek ve analiz edecek sistemlerle donatıldığı ve bilhassa MINREM projesi kapsamında geliştirilen A759 ile aynı nitelikteki, yetenekleri ile bölgedeki dengeleri değiştirecek özelliklerinin olduğu bildiriliyor. Yeni nesil istihbarat gemisi olarak Dupuy de Lôme (A759), Fransız Thales Naval tarafından özel olarak denizden elektronik istihbarat (ELINT) toplama ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanmış ve Ekim 2005’de denize indirilmişti. 1 Temmuz 2006’da yeni MINREM (Denizden her türlü elektromanyetik kaynakları araştırma) Projesi, kapsamında güçlendirilen Dupuy de Lome (A759) düşman hatlarının ötesinde sinyalleri ve iletişim toplanması için üstün özellikler ile donatılan ilk gemi idi.

İstihbarat Kaynaklarına göre, NATO görev gücü kapsamında Karadeniz’e gönderilen İtalyan Deniz Kuvvetleri İstihbarat Toplama gemisi Elettra (A 5340) ile birlikte görev yapan Fransız İstihbarat gemisi A 755’in, uluslararası organize ile yayılan terörist ağların ortaya çıkması amacı ile bölgede konumlandırılmasının tesadüf olarak görülemeyeceği ve Rusya üzerindeki baskının önümüzdeki günlerde de artacağına işaret ediliyor. Ancak Montrö Sözleşmesine göre Karadeniz’e kıyısı olmayan ülkelerin savaş gemileri, Karadeniz’de en fazla 21 gün bulunabiliyor. Geçtiğimiz aylarda Amerikan firkateyn USS Taylor, Karadeniz’de söz konusu süreden 11 gün daha fazla bulunarak bu sözleşmeyi ihlal etmiş ve diplomatik bir kriz başlatmıştı.

Rus Haber Ajansı RIA Novosti’nin verdiği habere göre Rus askeri kaynaklar, hâlihazırda Karadeniz’de Fransa’nın Surcouf ve İtalya’nın Elettra olmak üzere iki NATO gemisinin bulunduğunu ve NATO’nun aynı anda üç gemisinin Karadeniz’de varlığının uzun sürmeyeceğini, yarın Fransız firkateyn Surcouf’un bölgeden ayrılacağını belirtiyor.

Rus istihbarat uzmanları, NATO gemilerinin Karadeniz’de varlığı için “sinir savaşı” nitelendirmesinde bulunuyor. Rusya Ulusal Filoya Destek Hareketi’nin Başkanı Mihail Nenaşev, RIA Novosti’ye demecinde, NATO savaş gemilerinin Karadeniz’de varlığının Rusya’ya karşı agresif baskının devamı olduğunu ifade etmişti.


Video, Haber ve Fotoğraf: XairForces.net – 16 Haziran 2014


 

(16.6.2014)


 
  CONTINENTAL NEWS:

American Air Force News
African Air Force News
Asian Air Force News
European Air Force News
Middle Eastern AF News
Ocean Air Force News


• Vefa'lı gençlerin 'İnsansız Yangın Söndürme Aracı' Başarılı

(16.9.2021)
TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen insansız hava araçları yarışmasına katılan Vefa Havacıl...>>

• Rusya’dan yeni ‘kıyamet günü uçağı’ Ilyushin IL-96-400M

(27.7.2021)
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2 adet yeni “kıyamet günü uçağı” yaptırıyor. Ilyuşin 96-400M model uçak, Putin’in eski kıyamet gün...>>

• 'Milli gemi savar füzesi ATMACA ile uçak gemisi bile batırabiliriz'

(26.6.2019)
Gemiden ateşlenen füze 250 km menzile ulaşabiliyor. ROKETSAN’ın bir yetkilisi ATMACA’nın gücünü anlatırken, “Bununla uçak gemisi bile batırabiliriz. Y...>>

• İngiltere, F-35 savaş uçaklarını ilk kez Irak ve Suriye’de denedi

(25.6.2019)
İngiliz Kraliyet hava kuvvetleri filosuna yeni kattığı F-35B Lightning II uçaklarını ilk kez Suriye ve Irak'ta kullandığı açıkland...>>

• TSK'nın gücüne güç katan, A-400M 'Uçan kale' Türkiye'ye kazandıracak

(25.6.2019)
Türkiye, 5 ülke ile katılımcısı olduğu A400M Projesi kapsamında 8'inci uçağını teslim aldı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin taktik...>>

• Rus ordusu Orta Asya'dan gelebilecek tehlikelere karşı ani tatbikata başladı!

(25.6.2019)
Herkesi heyecanlandıran olay... Orta Asya'dan gelebilecek bir Savaşa hazırlık tatbikatı......>>

• Alman Hava Kuvvetleri’nin İki Eurofighter Jeti Havada Çarpıştı

(24.6.2019)
Almanya'nın Mecklenburg Vorpommern eyaletinde Alman Hava Kuvvetleri'ne ait iki Eurofighter düştü....>>

        info@xairforces.net
Webmaster: REFLX DESIGN - © 2011 xairforces / Aviation Society, XAIRFORCES.NET TÜRKÇE, DIFLEK.COM TARAFINDAN DESTEKLENMEKTEDİR.